2013. január
VII. évfolyam 1. szám 2013.január
|
Élővíz a Békéscsabai Református Egyházközség Hírlevele www.eloviz.eoldal.hu |
Az Ige üzenete
„…a Sátán kikért titeket, hogy megrostáljon, mint a búzát, de én könyörögtem érted, hogy el ne fogyatkozzék a hited…” Lk.22,31-32,
Az újesztendő nem csak valami újat és jót hoz, tudjuk: sok mindent rejt, jót, rosszat, örömöt, bánatot egyaránt. Félelemmel és fájdalommal tekinthetnénk előre, ha ennek az Igének csak az első része lenne önmagában. Talán ismerjük azt, amikor a Sátán fáradhatatlanul rázza a rostát, hogy kiessünk abból. Érzékeljük ezt, amikor körülöttünk látjuk a családok széthullását, az emberi életek tönkremenetelét, az ártatlannak tűnő liberalizmus mindent megkérdőjelező módszerét, emberi életünk törékeny, véges voltát. Nagyon lehangoló a látvány! Éppen ezeket látva felszakadhat a hála Isten felé a szívünkből! Hála, hogy megkereste életünket, hív az Ő követésére, hogy Krisztushoz tartozó, megváltott gyermekei legyünk. E mulandó világnak ne lehessen hatalma rajtunk, a lelkünkön, hanem e jelenvaló gonosz világban Krisztussal, az Ő védelme és oltalma alatt lelki szabadságban, békességben, reménységben töltsük el mulandóságunkat, amíg megszabta földi létünket.
Van ebben az igeversben egy állandóság: Krisztus könyörög értünk, közbenjár értünk a mennyei Atyánál, hogy el ne fogyatkozzon a hitünk, hogy el ne sodródtassunk a világ szellemisége által, hogy a lélek kész legyen, de a test se legyen erőtlen az engedelmességre.
Ebben az újévben álljunk rá erre az ígéretre, ha minden megrendülne is körülöttünk, bennünk, Krisztus könyörög értünk, hogy az a hit, amit Tőle kaptunk ajándékba ebben az évben se fogyatkozzon el, hanem napról-napra megújuljon a Szentlélek által, a mi üdvösségünkre.
Marti Márta ref.lp.
ANNO
Varságh Béla, mint egyházunk egyik támogatója
Régi dokumentumokat olvasgatva sokszor találkozunk nevekkel, akikre szívesen emlékezünk vissza. Olyan személyek ők, akik városunk és egyházunk életében is jelentős szerepet töltöttek be. Jellemezte őket az önzetlenség, a szeretet, mely meghatározta az egyén és a közösség életét is. Tudták, hogy Isten egyik alaptörvénye ez, s mely örökérvényű.
Isten azt kéri tőlünk, hogy mutassuk ki szeretetünket embertársaink iránt. A szeretet gyakorlásához szükségünk van szívünk odaadó szándékára, lelkünk beleegyezésére, értelmünk belátására és akaratunk erejére. Erősíteni kell azt a készségünket, hogy le tudjunk mondani saját érdekeinkről és mások szolgálatában találjuk meg életünk értelmét.
Varságh Béla is hasonló érzülettel készíttette el végrendeletét. Írásomban most Őrá emlékezem és a nevéhez fűződő alapítványra. Először is bemutatom, hogy ki volt Ő.
Varságh Béla gyógyszerész volt, aki Mezőberényben született 1840. augusztus 30-án és meghalt Békéscsabán, 1925. október 29-én. Apja Varságh János vaskereskedő, édesanyja Márialaky Karolin. Iskoláit Mezőberényben, majd Szarvason végezte. 1867-ben szerzett diplomát. Ezt követően Borossebesen, Orosházán, Battonyán dolgozott, mint gyógyszertári alkalmazott. 1869-ben vásárolta meg a békéscsabai „Sas”-hoz címzett gyógyszertárat. A város első patikájának hatodik tulajdonosa volt. Az 1890-es években költözött patikájával a főtéren épített emeletes házába, mely ma is áll, továbbra is a „Sas” néven működő gyógyszertár található benne.
Gyógyszerészi pályájáról való visszavonulása után főképp kulturális ügyekkel foglalkozott. Elnöke volt a város összes iskolaszékének, tagja volt a városi és megyei képviselő-testületnek. Az ő tevékenységéhez fűződik a Békéscsabai Takarékpénztári Egyesület alapítása, melynek 53 évig volt igazgatója. Társadalmi tevékenységei közül említésre méltó a Békéscsabai Múzeum-Egyesület alapítása és vezetése, valamint személyes munkája a gyűjtemény szervezésében és az új múzeum létrehozásában.
1904-ben közéleti tevékenységének elismeréseként megkapta a Ferenc József Rend lovagkeresztjét. A háború alatt kifejtett munkásságáért II. osztályú Érdemrendet kapott.
Halála után, 1929-ben utcát neveztek el róla, mely később az Oláh István nevet kapta. Ma ismét Varságh Béla nevét viseli.
Továbbiakban, egyházunk korabeli jegyzőkönyvéből idézek:
„ Felvétetett Békéscsabán, 1925. dec. 18-án tartott gyűlés alkalmából.
Elnök lelkész jelenti, hogy az október hó 29-én elhalálozott Varságh Béla, végrendeletében megemlékezett egyházunkról is. Végrendeletének 9. pontja a következőképpen szól: „5, vagyis öt részt örököl a békéscsabai református egyház egyházfenntartó alapja, mint boldogemlékezetű édesanyám, református vallású, született Márialaky Karolin nevét viselő alapítványt.” Jelenti a lelkész, hogy az örökösödési eljárás folyamán az örökösök egybehangzó hozzájárulásával felértékeltetvén a hagyaték, a száz egységből az öt részt, mely egyházunkat illeti, 4. 278. 400 korona készpénz és 300 darab Békéscsaba-Takarékpénztár Egyesületi részvényt tesz ki. Ezt az összeget és a részvényeket a végrendeleti végrehajtó Réthy Béla Úr már át is adta az egyházunknak. Indítványozza a lelkész, hogy egyházunk a hagyományt köszönettel fogadja el, belőle Márialaky Karolin nevét viselő egyházfenntartó alapítványt létesítsen, s arról alapító levelet állítson ki.
Egyháztanács a hagyományt elfogadja hálás köszönettel és tisztelettel az elhunyt Varságh Béla Úr emléke iránt, belőle egyházfenntartó alapítványt létesít, s egyhangú határozatával róla a következő alapítólevelet állítja ki:
Alapítólevél.
1./ Az alapítvány címe: Márialaky Karolin egyházfenntartó alap. –
2./ Az alapítvány keletkezése: néh.Varságh Béla Úr végrendeletében a 9. pont alatt 1925. október 29-én történt elhalálozásakor hagyományoz a békéscsabai református egyháznak 4. 278. 400 korona készpénzt és 300 darab részvényt azzal, hogy ebből néhai édesanyja, a református vallású Márialaky Karolin nevét viselő egyházfenntartó alapítvány létesítessék. –
3./ Az alapítvány összeg: 300 darab Békéscsabai Takarékpénztár Egyesület részvény és négymillió kétszázhetvennyolcezer négyszáz korona. –
4./ Az alapítvány célja: hogy a békéscsabai református egyház és az egyház intézményeinek jövőben való fenntartása és fejlesztése biztosítassék, a hívek egyházi terheinek emelése nélkül, esetleg csökkentésével. –
5./ Az alapítvány kezelése: a jövedelem tíz évig a tőkéhez csatoltatik, azután az egyház a jövedelemmel szabadon rendelkezik. Az alapítvány tőkéje elhelyezhető: a./ takarékpénztárban, b./ állampapírokban, c./ az egyh. hatóságok külön engedélye mellett ingatlanokban vagy jól biztosított és betáblázott kölcsönökben.
Az egyház az alapítványt külön kezeli, róla külön számadást vezet, pontosan kimutatva minden év végén, mennyi az alapítvány tőkéje és jövedelme. Az egyh. az alapítvány kezeléséért teljes anyagi felelősséget vállal. Az alapítólevél 3 példányban van kiállítva, egy példány az egyház levéltárában, egy az egyházmegyei , egy az egyh.ker. levéltárában.
Kelt a békéscsabai ref. egyház tanács 1925. évi december 18-án tartott ülésében.
Buzás László
INTERNET FIGYELŐ
Válasz a fölöslegesség kísértésére (Mark Mallett írása alapján)
Nincs, akiben fel ne merülne olykor, hogy amit Istenért vagy a világ jobbításáért tehet, végtelenül kevés és reménytelenül jelentéktelen. Pedig...
Isten országában minden embernek sajátos hivatása, személyre szabott feladata, egészen különleges szerepe van. Jézus nemcsak azt mondta: „Én vagyok a világ világossága”, hanem azt is: „Ti vagytok a világ világossága” (Mt 5,14). Jézus a tiszta Fény, amely az idő prizmáján megtörve milliárdnyi látható színre bomlik, s ezek együttesen alkotják a világ világosságát. Minden hívő ember egy-egy „szín”, vagyis mindannyian különböző szerepet töltünk be Isten akaratának spektrumában.
A pszichológia szerint a színek különféleképpen befolyásolják a hangulatot. A kék és a zöld árnyalatai nyugtatóak, a piros és a sárga élénkít. Isten országában is minden színárnyalat másmilyen hatást gyakorol a környezetre. Valaki úgy hinné, ő nem fontos? Tegyük fel, hogy adottságai, hivatása szerint a zöld színt képviseli. Milyen lenne a világ a zöld nélkül? Vagy a kék nélkül? Vagy ha hiányozna a piros?
Minden színre szükség van, hogy az eredeti Fény teljes szépségében kibontakoz-hassék. Úgy is mondhatjuk, nincs szükség másik Szent Ferencre vagy Kis Szent Terézre, hiszen milyen is lenne a világ, ha mindannyian kizárólag a Kis Virág személyiségét, karizmáit, adottságait hordoznánk? Mi lenne, ha az egész világ az ő piros színébe öltözne?
Láthatjuk: minden egyediség elveszne; a gyönyörű kékek, zöldek, sárgák mind beleolvadnának a pirosba. Istennek azonban minden színre szüksége van. Szüksége van a mi igenünkre, hogy fénye – isteni terve és időzítése szerint – rajtunk, a mi színünkön keresztül ragyoghasson másokra.
Sok, klinikai halálból visszatért beteg számol be arról, hogy „odaát” olyan színeket látott, mint e világban soha. Földi látásunk beszűkült: szemünk a teljes spektrumnak csak töredékét képes felfogni. A mennyben azonban minden egyes színárnyalat láthatóvá válik. Így az is nélkülözhetetlenül fontos része Isten teljes fénykörének, aki egy kis imaközösséget vezet, vagy beteg hitvesét ápolja, vagy áldozati lélekként szenved, vagy egy kolostorban rejtetten az imádságnak él. Erről beszél Szent Pál, amikor kifejti, hogy a test sok részből áll, és mind egyformán fontosak (1Kor 12,14-26). Benedek pápa pedig így fogalmaz: „Még ha egy templom csendjében vagy a szobánkban tartózkodunk is, számtalan hívő testvérünkkel egyesülünk az Úrban, mint egy zenekar hangszerei, melyek egyéniségük megtartásával a könyörgés, hálaadás és dicséret egyetlen hatalmas szimfóniáját ajánlják fel Istennek.”
Ha engedünk a fölöslegesség kísértésének, ha eltérünk Isten ránk vonatkozó tervétől vagy szembeszegülünk törvényeivel, kialszik bennünk Isten fénye. Mi történik, ha a spektrum egy-egy tartománya kihuny?
Minél nagyobb része tűnik el a látható spektrumnak – bármely színből –, annál sötétebb lesz a kép. Minél kevesebb a világban a hitét szívvel-lélekkel megélő keresztény, annál sötétebb lesz a világ. „E pillanatban történelmünk valódi problémája, hogy Isten eltűnőben van az emberiség látóhatáráról, és az Istentől fakadó fény halványulásával az emberiség irányvesztetté válik, aminek romboló hatása egyre nyilvánvalóbb” – írta XVI. Benedek pápa a világ püspökeinek 2009. március 10-én.
A világ nem azért egyre sötétebb, mert növekszik a Sátán hatalma, hanem azért, mert a keresztények kevésbé ragyognak. A sötétség nem képes elűzni a világosságot; csak a fény tudja elűzni a sötétséget. Ezért kell ragyognunk ott, ahol vagyunk – mindegy, hogy kereskedőként, tanárként, politikusként, közalkalmazottként vagy egyházi személyként. Jézusra mindenhol, minden intézményben, közösségben, cégben, iskolában, egyetemen, rendi közösségben és minden családi otthonban szükség van!
FILMAJÁNLÓ
Áldott kezek
magyarul beszélő, amerikai filmdráma, 86 perc, (2009)
rendező: Thomas Carter
forgatókönyvíró: John Pielmeier
szereplők: Cuba Gooding Jr. (Ben Carson), Aunjanue Ellis (Candy), Kimberly Elise (Sonya Carson)
A világhírű amerikai idegsebész, Dr. Ben Carson Németországba utazik 1987-ben. Egy, a fejüknél összenőtt ikerpárt kellene megoperálnia, ám a műtét eredményessége bizonytalan. Végül mégis elvállalja a beavatkozást, ám időt kér, hogy tanulmányozza az esetet. Negyedszázaddal korábban az afroamerikai kisfiú, Ben arról álmodozott, hogy orvos lesz, ám ahhoz, hogy ezt valóra váltsa, hihetetlen nehézségeket kellett legyőznie. Igazából semmi esélye sem volt, hiszen csonka családban, szegényes környezetben, egy előítéletekkel teli világban nőtt fel. Sokat köszönhet az édesanyjának, aki a nehézségek közepette is mindenben támogatta, mindenekelőtt a hitében, hogy beváltja az ígéretét.
Zseniális film egy olyan ma is élő, valós férfiról, aki egyrészt az Úr segítségével legyőzi az elé gördülő akadályokat, másrészt az „amerikai álom megtestesítőjévé” válik.
2013. JANUÁR 18. PÉNTEK 16:30
ANYAKÖNYVI HÍREK
Keresztség sákramentumában részesült:
Nagy Sándor és Katsányi Éva Levente Bálint fia.
Utolsó földi útjára kísértük:
Págyi Józsefet 87éves korában.
ÖKUMENIKUS IMAHÉT
Ökumenukus imahét január 20-tól /vasárnap/ január 27-ig /vasárnap
minden nap 17 órától
Vasárnap - Evangélikus Kistemplom, Hétfő - Katolikus templom Belváros,
Kedd - Evangélikus Templom Jamina, Szerda - Román Ortodox Templom,
Csütörtök - Református Templom, Péntek - Baptista Imaház,
Szombat - Katolikus Templom Jamina, Vasárnap - Katolikus Templom Belváros
RENDSZERES GYÜLEKEZETI ALKALMAINK
Vasárnap 10 órakor istentisztelet a templomban,
vele egyidőben gyermekistentisztelet a gyülekezeti teremben, ifi konyha klub a konyhában.
Minden hónap 1. és 3. hétfőjén 10 órától Baba-mamakör,
Minden hétfőn 17 órától konfirmáció előkészítő,
Kedden 17 órakor bibliaóra.
Csütörtökön 17 órakor istentisztelet.
Minden hónap 1. vasárnapján 17 órakor presbiteri bibliaóra,
Minden hónap 1. és 3. vasárnapján 14 órakor Mezőmegyeren,
Minden hónap 1. vasárnapján 15.30-kor Telekgerendáson,
Minden hónap 2. és 4. szerdáján 17 órakor a Református Iszákosmentő Misszió alkalma
ELÉRHETŐSÉGEK
Marti Miklós és Marti Márta lelkipásztorok, Balogh László gondnok
Békéscsabai Református Egyházközség Lelkészi Hivatala
/5600 Békéscsaba, Deák F. u. 4./
Tel.: 66/327-367, 20/222 0828, E-mail: martimiklos@reformatus.hu
Hivatali idő: hétfő, csütörtök 9-12 óra és kedd, csütörtök 17-18 óra.
SZERDA, PÉNTEK SZÜNNAP! /Egyéb időpont telefonos egyeztetés alapján./
Kiadja a Békéscsabai Református Egyházközség Presbitériuma
Szerkesztők: Dr. Tóth János és dr. Képiró Tibor; lektor: Marti Miklós
fotók: Dr. Kürthy Csaba;
munkatársak: Marti Márta, Butyka Zsolt, Tar Krisztián