2013. május
|
É L Ő V Í Z
|
AZ Ige üzenete
„Mert a Szentlélek jónak látta, és vele együtt mi is úgy láttuk jónak, hogy ne tegyünk több terhet rátok annál, ami föltétlenül szükséges: hogy tartózkodjatok a bálványáldozati hústól, a vértől, a megfulladt állattól és a paráznaságtól. Ha ezektől őrizkedtek, jól teszitek. Legyetek egészségben!"
ApCsel. 15,28-29
A közösségben való lét terheket rak a vállainkra, de csak olyat érdemes elviselni, amihez erőnk van. A zsidó hátterű keresztyénség olyan elvárást, a körülmetélkedést követelt a nem zsidó hátterű testvéreitől, amit Isten nem igazolt, hiszen enélkül is megtérhettek és átadott életűek voltak.
De van az egységnek egy szintje, amiért áldozatot kell hozni. Itt erről van szó és nem a törvényeskedés szelleméről: a bálványimádásnak még az írmagját is irtsák ki, hogy a gyanú se foganhasson meg a szívekben: kétfelé sántikálnak. Csak így tudnak ugyanis egy asztalhoz járulni és úrvacsorával élni, közösségben lenni. A bálványáldozati hústól elfordulás nem kultikus kívánalom csupán, hanem a múlttal való radikális szakítás kikövetelése. A bálványimádathoz visszavezető hidat égetik fel ezzel. Ezekhez a rítusokhoz kapcsolódott az a nemi viselkedést jellemző fertő, amit a mi korunk is igyekszik megközelíteni, ha még nem is sikerült neki elérnie. Szerencsénkre például a vérfertőzés még ma is büntetendő dolog, ami az akkori korban elfogadott volt.
A másik pedig a vér dolga. A mózesi törvény a lélek és élet lakhelyének, fizikai megnyilvánulásának tartja. Egy zsidó számára borzalmas, ha egy állat lelke kerül a vért elfogyasztó testvérbe. Ez egy olyan minimális feltétel volt, amely a mózesi törvények előtt jóval Noé idejében adatott. Már akkor kijelenti Isten a vér megevésének a tilalmát, hiszen az hordozza az életet és az oltáron a helye. Ez az ami a megfulladt állatban is benne marad.
Lényege szerint két dologtól való elfordulás elég volt ahhoz, hogy zsidónak és pogánynak születettek szeretetben együtt lehessenek a gyülekezetben... Marti Miklós Nándor ref.lp.
ARCOK A GYÜLEKEZETBŐL
Dr. Kocsis Zsolt és dr. Kocsisné Havasi Katalin
Köszönjük a megtisztelő lehetőséget, hogy bemutatkozhatunk.
10 évvel ezelőtt kezdődött a közös életünk. Mindkettőnk családjában voltak vallásos hagyományok, hitüket gyakorló katolikus, református, nazarénus felmenők, de megismerkedésünk idején egyikünk sem volt gyakorló keresztény, azonban abban már kis idő elteltével egyetértettünk, hogy keresztény családot szeretnénk alapítani.
Magától értetődő volt az, hogy a református gyülekezet tagjai szeretnénk lenni, de azt a mai napig nem tudjuk megmagyarázni miért: senkit sem ismertünk a közösségből, így bizton állíthatjuk, hogy Isten vezérelt ide minket.
Hitünk kialakulása és erősödése egy folyamat, ami még most is tart, és valóban minden mozzanatában a békéscsabai református gyülekezethez kötődik. Itt keresztelkedtünk, itt konfirmáltunk, itt kértük házasságunkra Isten áldását. Reménykedünk, hogy Isten megáld, és ismét keresztelésért adhatunk majd hálát.
Hitünk kialakulása és erősödése egy folyamat, ami még most is tart, és valóban minden mozzanatában a békéscsabai református gyülekezethez kötődik. Itt keresztelkedtünk, itt konfirmáltunk, itt kértük házasságunkra Isten áldását. Reménykedünk, hogy Isten megáld, és ismét keresztelésért adhatunk majd hálát.
A gyülekezetbe érkezésünk óta a tagokkal több baráti, jó ismerősi kapcsolatot alakítottunk ki, és bátran mondhatjuk, hogy átalakult a kapcsolatrendszerünk, ahogy a mindennapok megélése is. Valóban tapasztaljuk azt, hogy Istenünk szeretete állandó, ő fogja a kezünket és nem engedi el akkor sem, ha mi esetleg ezt az adott pillanatban észre sem vesszük, csak visszagondolva látjuk munkáját életünknek akár a leghétköznapibb dolgaiban.
Már tapasztalatból mondhatjuk, hogy a felmerült problémákat Isten elé tudjuk vinni, és imádságunkra választ, a gondokra megoldást kapunk. Hálát adunk azért, hogy Istenünk áldását érezhetjük magunkon, házasságunkon, családi kapcsolatainkon, munkánkon, az élet számos területén.
A mindennapokban a békéscsabai Savio Szent Domonkos Katolikus Általános Iskolában tanítónőként, illetve Orosházán ügyvédként dolgozunk. Szabadidőnkben szeretünk kirándulni, kertészkedni, fotózni, olvasni, továbbá egy puli és egy cicó rendkívül felelős gazdái vagyunk.
„Hagyd az Úrra utadat, bízzál benne, mert ő munkálkodik” Zsolt 37,5
Dr. Kocsis Zsolt és dr. Kocsisné Havasi Katalin
Csillagpont református ifjúsági találkozót Mezőtúron rendezik meg
2013. július 23-27.
Hordozzuk imádságban ezt az alkalmat
ANNO
Presbiterek, presbiterség a békéscsabai református egyházban. /4.rész/
Előző írásaimban több presbitert ismerhettünk meg, akik a múlt század első évtizedeiben éltek, dolgoztak és szolgálták gyülekezetünket. Most egy olyan személyt mutatok be, aki nem csak presbiterként szolgált, hanem városunk minden polgárát.
Ő volt vitéz Jánossy Gyula, aki egyben Békéscsaba polgármester is volt. Rendszeresen jelen volt az istentiszteleteken, majd mint presbiteri póttagot regisztráltak és 1926. szeptember 21-én tartott gyűlésen „meghívtak” a presbiterek közé, s akit az eskütétele után beiktattak. E naptól Isten segítségével aktívan és nagy-nagy szeretettel dolgozott egyházunkban és javaslataival, tetteivel segítette a gyülekezetet.
Vitéz Jánossy Gyula rövid életrajzát mutatom be a következő sorokban. 1883. szeptember 2-án született Tamándpusztán, Arad megyében. Középiskoláit és jogi tanulmányait Nagyváradon végezte. 1908-ban Nagyváradon a rendőrkapitányságra került, mint gyakornok, majd alkapitány, rendőrkapitány, majd rendőrfőkapitány. 1923-tól a békéscsabai rendőrkapitányság vezetője volt, innen került a polgármesteri székbe.
1930. január 11-én tartották a polgármester-választást és a tisztújító közgyűlést. Négyen indultak a polgármesteri székért. Abszolút többséggel vitéz Jánossy Gyula magyar királyi rendőrfőtanácsos, a csabai rendőrkapitányság vezetője lett a polgármester, s akit 1939.november 9-én újabb tíz évre megválasztottak. Több egyesületnek és civil szervezetnek volt elnöke és tiszteletbeli tagja. A második világháború és az azt követő események megváltoztatták egyéni és közösségi életét is.
Részletesebb életrajzot és tevékenységéről bővebb információt lehet szerezni könyvekből és folyóiratokból (pl. Körös tanulmányok, Csabai Mérleg), melyek megtalálhatók a Békés Megyei Könyvtár Helytörténeti Gyűjteményében.
A háborús évek eseményei megnehezítették városunk és gyülekezetünk életét is.
1940. február 3-án tartott egyháztanácsi ülésen Koppányi Gyula lelkész a következőkről tájékoztatott:
„Olvastatott vitéz Jánossy Gyula polgármester, egyháztanácshoz intézett levele, melyben presbiteri tisztéről lemond.
Egyháztanács fájdalommal és mély sajnálkozással értesült vitéz Jánossy Gyula lemondásáról. Úgy érzi, hogy nehezen fogja nélkülözni igen értékes szolgálatait, példaadó buzgóságát, és egyházunkhoz mindenkor kimutatott ragaszkodását, mellyel vezető állásában oly sokszor jött segítségére egyházunknak, mégis személye iránt érzett tiszteletből meghajlik alaposan megindokolt elhatározása előtt és eddigi megbecsültetésben szolgálatait hálásan megköszönve, érdemeit jegyzőkönyvében megörökíti és a jövőre is kérve pártfogó szeretetét egyházunk iránt, lemondását elfogadja.” (Jegyzőkönyv, 1940. évi február hó 3. / 3.szám.)
E cikksorozatot most azzal fejezem be, hogy az eddig bemutatott presbitereken kívül, sokan voltak még olyanok, akik meghatározó szerepet töltöttek be gyülekezetünk életének alakulásában. Tisztelettel és hálával emlékezzünk rájuk!
Buzás László
Gyülekezetünk énekkarának ZÁRÓHANVERSENYE
2013. június 16-án vasárnap 18 órai kezdettel lesz templomunkban.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
GYÜLEKEZETI ÉLET
„Legyen a te hited szerint” /Máté 8:13/
Egyházmegyei presbiteri konferencia Békésen
A MRPSz Békés Megyei Területi Szervezet 2013. április 27-én tartotta az első félév megyei konferenciáját 200 résztvevővel, melynek az egyházmegye jelenlegi esperesi székhelye, a békési gyülekezet volt a házigazdája. A nyitó áhítat szolgálatát Tóth Zoltán füzesgyarmati lelkipásztor végezte a Zsidókhoz írt levél 10:35-39-ben olvasható igeversek alapján. Szemléletes példák segítségével hangsúlyozta életünk helyes irányának fontosságát, s azt is, hogy a meghátrálás következménye mindig elbukás. Ha megelégedve megállunk, azt jelenti, hogy visszafelé haladunk. Fontos, hogy ezen az úton jól értjük-e egymást és jól értjük-e az Igét, s nem állunk-e ellent Isten lelkének? Akkor lehetünk győztesek, ha a hit fejedelmére tekintünk! Dr. Tóth János megyei elnök bevezetőjében megemlékezett a konferencia fő témájaként választott Heidelbergi Káté magyarországi és erdélyi vonatkozásairól és köszöntötte a megjelenteket, akik között a határontúli szervezetek is képviseltették magukat. A viszont köszöntéseket László Kálmán a Királyhágómelléki Egyházkerület presbiteri szövetségének elnöke és Flóriska István a Kolozsvári Egyházmegye presbiteri szövetségének elnöke tolmácsolta.
Az első előadást Dr. Juhász Tamás kolozsvári teológiai professzor tartotta „Mi az igaz hit?” címmel, a Heidelbergi Káté 20-21. kérdés-felelet magyarázatáról. A gazdag tartalmú előadásból megérthettük, hogy a hitnek nem mi vagyunk, hanem Isten az alanya, ezért a „hitesemény” nem egyeztethető össze semmiféle szubjektív eseménnyel. A hit Isten és ember kapcsolatát jelenti, és a hit azért igaz, mert az egyetlen igazsághoz, az élő Jézushoz köt. Nem az én hozzájárulásomat várja Isten, hanem én várom, hogy magához kapcsoljon. Csak az üdvözül, akit Krisztus magába oltott. A hit „intellektuális” értelmezéseként a hit tárgya mindaz, amit Isten Igéjében kijelent és megígér, és amivel hiszünk, az a szívbéli bizalom. Így kapcsolódik egységbe az ismeret, a bizalom és az engedelmesség.
A konferencia második részében Bittó Zoltán a MRPSz elnökségi tagja, a Felügyelő Bizottság elnöke, akinek családi kötődése is van Békés megyei Biharugrához, „Hitem és presbiterségem” címmel hitvalló élettörténetet és Istennek szolgáló életpályát ismertetett meg a hallgatósággal. Többször hivatkozott gyülekezetének egykori lelkipásztorára, Gyökössy Endrére, aki szerint a keresztyénség életformát jelent, és az csak közösségben gyakorolható. Beszélt a hit személyességéről, a hit és a tudomány összeférhetőségéről, a magvetés, a család, a gyermekkor jelentőségéről, a fordulópontokról és a próbatételekről. Hangsúlyozta az engedelmesség, a mértékletesség és az emberszeretet fontosságát. A presbiterség számára kegyelmi ajándék és lehetőség jócselekedetekre a háládatosság gyümölcsként.
A program befejező részében Katona Gyula, a békési egyházmegye esperese, a házigazda gyülekezet lelkipásztora köszönte meg a részvételt és vezette az imaközösséget, mely lehetőséget adott a nap ajándékaiért, áldásaiért való hálaadásra.
A program közös ebéddel zárult, ahol lehetőség volt testvéri beszélgetésekre és a határontúli kapcsolatok ápolásra. Hálásan köszönjük a vendéglátó gyülekezet és presbitérium áldozatát és szeretetét.
Dr. Tóth János
Isten nem ígért
örökké kék eget,
életünket átszövő
virágösvényeket.
Isten nem ígért
Napot eső nélkül,
gond nélkül örömöt,
békét jajszó nélkül.
De Isten erőt
ígért a napra,
munkára pihenést,
fényt az utunkra.
Kegyelmet bajunkban,
égi segítséget,
nem múló részvétet,
örök szeretetet.
ANYAKÖNYVI HÍREK
Keresztség sákramentumában részesült:
- Mohácsi Elek és Mohácsi Klaudia Kamilla Ketrin leánya,
- Tóth Csaba és Nagy Terézia Eszter leánya.
Utolsó földi útjára kísértük:
- ö.Zsíros Andrásné Hodossy Annát 89 éves,
- Béres Istvánt 90 éves korában.
RENDSZERES GYÜLEKEZETI ALKALMAINK
- Vasárnap 10 órakor istentisztelet a templomban,
- vele egyidőben gyermekistentisztelet a gyülekezeti teremben,
- ifi konyha klub a konyhában.
- Minden hónap 1. és 3. hétfőjén 10 órától Baba-mamakör,
- Kedden 18 órakor bibliaóra.
- Csütörtökön 18 órakor istentisztelet.
- Minden hónap 1. vasárnapján 1 órakor presbiteri bibliaóra,
- Minden hónap 1. és 3. vasárnapján 14 órakor Mezőmegyeren,
- Minden hónap 1. vasárnapján 15.30-kor Telekgerendáson,
- Minden hónap 2. és 4. szerdáján 17 órakor a Református Iszákosmentő Misszió alkalma
ELÉRHETŐSÉGEK
Marti Miklós és Marti Márta lelkipásztorok, Balogh László gondnok
Békéscsabai Református Egyházközség Lelkészi Hivatala
/5600 Békéscsaba, Deák F. u. 4./
Tel.: 66/327-367, 20/222 0828, E-mail: martimiklos@reformatus.hu
Hivatali idő: hétfő, csütörtök 9-12 óra és kedd, csütörtök 17-18 óra.
SZERDA, PÉNTEK SZÜNNAP! /Egyéb időpont telefonos egyeztetés alapján./
Kiadja a Békéscsabai Református Egyházközség Presbitériuma
Szerkesztők: Dr. Tóth János és dr. Képiró Tibor;
lektor: Marti Miklós fotók: Dr. Kürthy Csaba;
munkatársak: Marti Márta, Butyka Zsolt, Tar Krisztián